Радостина Николова
Радостина Николова е родена в град София на 14 май. Дарбата и обичта към българския фолклор наследява от своята баба – народна певица, на която е кръстена. Покрай нея овладява стила на шоплука и красотата на граовските песни.
От 6-годишна започва да се занимава по-сериозно с народна музика, като пръв неин преподавател е изключителната Гуна Иванова. Дълги години участва в групите, създадени от прочутата певица – „Чучулигите“ и „ Софийска славейчета“, с които взима участия в престижни конкурси и мероприятия в цяла България.
През 2009 г. кандидатства в Национално музикално училище „Любомир Пипков“ с профил Народно пеене и е приета с отлична оценка в класа на музикалния педагог Нелка Петкова. Завършва успешно обучението си през 2014 г. с професионална квалификация – Музикант-вокалист трета степен. По време на обучението си е лауреат на множество международни конкурси.
След като завършва средно си образование в НМУ „Любомир Пипков“ и започва да изучава своята бакалавърска степен в Нов български университет с профил Музикално изпълнителство (Народно пеене) и паралелно с това втора специалност – Връзки с обществеността. По време на обучението си взима участие в Университетски смесен хор – Фолк джаз формация с диригент доц.д-р Георги Петков.
От 2015 до 2021 г. е част от формата към ансамбъл „Чинари“ – трио БУЛГАРИНА.
От 2016 г. до момента взима участие и в новооткритата школа към Мистерии на българските гласове – „Академия Мистерии на българските гласове“ с диригент проф. Дора Христова.
Ето част от наградите и постиженията й:
- Първа награда за индивидуално участие (изпълнителско изкуство) в Национален музикален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“ гр.Стара Загора – през 2011 г., 2012 г., 2013 г., 2014 г. и 2016 г.
- Първа награда в Детски фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ гр. Монтана – през 2012 г. и 2013 г.
- Първа награда Международен фолклорен фестивал „Пауталия“ – гр. Кюстендил – през 2011 г., Наградата на журито отличена с годишна стипендия от Министерството на образованието през 2012 г., Първа награда заедно с фолклорно трио на Нов български университет през 2014 г. и Първа награда за индивидуално участие през 2016 г.
- Първа награда в Международен фестивал на изкуствата „Утринна звезда“ – гр. Ковачевци през 2014 г.
- Втора награда в Международен фестивал на изкуствата „Утринна звезда“ – гр. Банско през 2014 г.
- През 2018 г. получава Награда на телевизионния зрител в престижния международен фестивал „Пирин фолк“ в категория изпълнителско изкуство с песента „Судбо моя“ по аранжимент на Иван Йосифов.
- През 2021 година взима участие в XXIX-то издание на международния фестивал „Пирин фолк“ Сандански, където получава Втора награда на фестивалното жури с песента „Идвай, либе“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки и текст на Христина Димова в конкурса за нова авторска песен.
- През 2022 година взима участие в юбилейното XXX-то издание на на международния фестивал „Пирин фолк“ Сандански, в двете фестивални вечери. Представя песните: „Не питай,мамо“ – музика и аранжимет: Сашко Митковски, текст: Диян Георгиев и песента „Не прибирай,мила мамо,стройници“ – музика и текст: народни и аранжимент: Валери Димчев. С тази песен е отличена с награда на Фен Фолк ТВ.
- В същата година, фолклорната изпълнителка издава своя дебютен албум „Идвай, либе“. В албума младата певица представя 15 песни, изпълнени със завидно майсторство. Диска съдържа 5 авторски песни за любовта, веселието и магията на българката, 5 хороводни песни, олицетворяващи буйния темперамент, хумора и разнообразието на шопската песен и 5 македонски песни за майчината любов, родината и хубостта на момата.
- Най-големият й успех до момента е участието и през 2023г в XXХI-то издание на международния фестивал „Пирин фолк“ Сандански, къдете е отличена с Първа награда с песента „Пиринска душа“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки и текст на Дешка Петрова в конкурса за нова авторска песен.
Изпълнителката има в биографията си много турнета, участия и телевизионни изяви и в чужбина в държави като: Италия, Финландия, Словакия, Гърция, Северна Македония, Сърбия.