Почитаме Голяма Задушница!
Written by admin on 22/02/2025
Почитаме Голяма Задушница!

Голяма Задушница е ден за почит на мъртвите. Първият такъв ден за 2025 година се пада тази събота, 22 февруари. Всяка година този празник се пада на различна дата и е свързан с началото на Великденските пости. Нарича се още Месопустна Задушница и винаги се пада в събота преди Месопустна неделя, ден преди Сирни Заговезни, с които се поставя началото на Великденските пости.
В навечерието на празника в църквите се извършва голяма панихида – тържествен парастас. В събота вярващите се събират на Божествена литургия, последвана от обща панихида. Ако не е възможно да отидете на църква, тогава можете да се молите за починалия у дома.
На този ден е прието в храма да се носи храна за помен, която се оставя на специална маса. Там можете също да запалите свещи за упокой на душите и да подадете имената на починали кръстени роднини, които след това свещеникът ще прочете по време на литургията.

В съвременните условия храната, която се оставя в църквата, се използва за подпомагане на нуждаещите се. Списъкът на разрешените предложения обикновено включва хляб, зърнени храни, сладки, зеленчуци и други хранителни продукти, месото и месните продукти не са забранени
След църковната служба много хора се отправят към гробищата, за да почистят гробовете на роднини и приятели. Обикновено следва трапеза, чието основно ястие е варено жито със захар. Както и на другите Задушници, в Месопустна събота цялото семейство се събира на поменална вечеря. На трапезата традиционно се сервират нечетен брой ястия.
Във вареното жито задължително се слага захар, мед или стафиди. Според обичая се счита за неприемливо житото да се яде с вилица, за да се предотврати разпръскването на зърната, което символизира загуба. Всяко зърно представлява вечността и обновяването на живота, а сладките компоненти отразяват обновяването.

На Задушница се пали свещ на гроба. Свещта може да се запали и в приготвения обреден хляб или питка. Храната, която се носи на гробището не трябва да се оставя върху гроба. Тя се раздава на останалите хора на гробището с думите: „Бог да прости“.
На гробището се носи и червено вино, с което според традицията трябва да се извърши преливане на гроба от най-възрастната жена. Започва се от мястото, на което е главата на мъртвия към краката му, като се правят три кръга в посока на часовниковата стрелка.